ÇAMOLUK’UN GURUR TABLOSU İFTARDA BİR ARAYA GELDİ

ÇAMOLUK’UN GURUR TABLOSU İFTARDA BİR ARAYA GELDİ

Çamoluk’un gurur tablosu olan çeşitli meslek gruplarından yüzlerce mezun, Çamoluk Derneği ve Çamoluk Eğitim Vakfı'nın birlikte organize ettiği iftarda bir araya geldi.

Çamoluk Derneği’nin Çamlıca’da bulunan dernek binasında gerçekleştirilen iftar programına Çamoluk Derneği Başkanı Hacı Canik, Çamoluk  Eğitim Vakfı Başkanı Yaşabey Kalebaşı, Çamoluk Eğitim Vakfı  Mütevelli Heyeti Başkanı Veysel Ekmen, yönetim kurulu üyeleri ve eğitimini tamamlayarak meslek hayatına başlayan hâkim, savcı, doktor, öğretmen, bankacı, mühendis, müfettiş, mali müşavirler, gazeteciler gibi çeşitli meslek gruplarından oluşan Çamoluklu üniversite mezunları katıldı.

Görev yoğunluğu dolayısıyla iftar programına katılamayan Çamoluk’un değerli mezunlarından Karamürsel Cumhuriyet Savcısı Yusuf Canik, organizasyona çiçek göndererek salonda bulunanlara selamlarını iletti.

İftar öncesinde Marmara Üniversitesi - İktisat Bölümü öğrencisi H.Abdullah Karsavran tarafından Kuran-ı Kerim okundu. Ezanın okunmasıyla birlikte iftara katılanlar oruçlarını açtı. Yapılan iftar sonrasında Çamoluk Eğitim Vakfı’nın 2016-2017 dönem faaliyetlerini anlatan slaytlar katılımcılara izletildi. Slayt gösterisi sonrasında söz alan dernek  ve vakıf yöneticileri önemli açıklamalarda bulundu.

BİZİM İÇİN ASIL OLAN SİZLERSİNİZ

Katılımcılara seslenen Çamoluk Dernek Başkanı Hacı Canik, “Öncelikle hepinize görevlerinizde, işlerinizde başarılar dilerim. İnşallah vatanımıza, milletimize hayırlı bireyler, hayırlı evlatlar olup görevlerinizi en iyi şekilde icra edersiniz. Bizde bir şiar vardır; bizim için asıl olan sizlersiniz. Sizler olmazsanız bizim burada durmamızın bir anlamı yoktur." dedi.

 

GELECEĞİN BAŞARILI İNSANLARI BU TOPRAKLARDA

Çamoluk Dernek Başkanı Hacı Canik'ten sonra söz alan Çamoluk Eğitim Vakfı Başkanı Yaşabey Kalebaşı, “Gelecekle ilgili hedefleri, hayalleri olan bir toplum olabilmek... Asıl hedefimiz bu. Fikirlerinizle bu topluma, bu oluşuma yapacağınız katkılar, önce kendinize, sonra Çamoluk’a, sonra da ülkemize önemli bilim adamları, işadamları yetiştirecek. Sizler hayatın başlangıcındasınız. Öğrenmenin yaşı yok. Okul bitirmek sadece bir başlangıç. Bir insanın yapması gereken iki şey var; birincisi, dürüst olmak, dürüst olmazsanız ağzınızda alaca kuş tutsanız boşuna. İkincisi, ne kadar başarılı olursanız olun o kadar da mütevazi olmak. Ben inanıyorum ki bizim topraklardan geleceğin başarılı insanları yetişecek” diye konuştu.

TÜRKİYE'MİZİN KADEMELERİ BİZLERİ BEKLİYOR

Çamoluk Eğitim Vakfı Başkanı Yaşebey Kalebaşı’nın ardından kürsüye davet edilen Çamoluk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Veysel Ekmen, vakfın kurulmasındaki amaçları anlattı. Ekmen,  “Çamoluk Eğitim Vakfı’nı bu sene kurduk. Vakfı sadece eğitime adadık. Gayemiz Çamoluklu mezun kardeşlerimizi yetiştirip devletimize hizmet etmek. Türkiye'mizin kademeleri sizleri bekliyor. Sizler gibi ahlaklı, imanlı, vatanperverleri bekliyor. Sizin gibi 15 Temmuz’da canını hiçe sayarak, şehit olmak için tankın önüne atlayan kahramanları bekliyor. Devlet kademeleri, tank gelince korkup kaçanları beklemiyor. Dedeleriniz Çanakkale'de, Yemen'de şehit oldular. Sizler imanlı, ihlaslı dedelerin torunlarısınız. Dinimizi, imanımızı, milletimizi, vatanımızı tüm geçmişimizi çok iyi bileceğiz. Çok çalışacağız. İyiliği emredeceğiz ve kötülükten alıkoyacağız, Yani iyilikte motor, şerde fren olacağız. Amacınız, niyetiniz, muradınız çok okuyup, çok çalışıp alanınızın en iyisi olmak olsun. Hedefiniz hep büyük olsun.” Dedi.

 

Programın devamında söz alan Çamoluklu mezunlar şunları söylediler.

Çamoluk Derneği Eski Başkanı, Giresun Federasyonu Başkan Vekili, Mali Müşavir Fatih Aydın: "Bu tabloyu görmekten dolayı çok mutluyum. 15-16 sene önce beraber hemhal olduğumuz arkadaşları, simaları gördük. Bizim, bir kardeşiniz, bir ağabeyiniz olarak sizlerden tek bir ricamız olur. Bu kurumları yalnız bırakmayalım."

 

Vergi Denetim Kurulu, Anadolu Grup Başkanlığı, Grup Başkan Yardımcısı, Vergi Müfettişi Fatih Kürkçü: "Birkaç gün önce grup başkanlarımızla bir araya geldik. İftar programımızdan bahsettim. "Memleketimizin mezunlar yemegi var. 200-300 mezunun katılacağı bir program olacak." deyince. "Maşaallah, Giresun iyi çalışıyor." Dediler. Hayır bu Giresun’un değil, ilçemiz olan Çamoluk’un mezunlar yemeği.” Deyince, şaşkınlıkları bir kat daha arttı. İşte bu bizim için gurur tablosudur.”

Harvard’da doktorasını yapan, akademisyen Şehadet Ekmen: "Muhammet Ali'nin bir sözü var. Der ki Muhammet Ali, "Hayat sadece bir başarıya ulaşmaktan ibaret olmamalı. Hayat bir başarıyı elde ettikten sonra ne kadar çok insana el uzatabiliyorum, ne kadar çok insanın hayatını değiştirebiliyorum. Bunun üzerine olmalı." İşte o zaman biz Müslüman olarak hayatın hakkını vermiş oluyoruz. Burada çalışan her bir birey severek bir şey yapmaya çalışıyorlar. Demek ki bu insanlar, bir insanın hayatını nasıl değiştirebiliriz, nasıl dönüştürebiliriz, onu en iyi yere nasıl getirebilirizin derdine düşmüşler. Ben inanıyorum ki sizler de bu emekleri karşılıksız bırakmayacaksınız."

Vergi Müfettişi Semra Varıcı: "Ben burada ilk konuşmamı 18 yaşımda yapmıştım. Bugün 10 yıl geçmiş, yine aynı şekilde buradayım ve çok mutluyum. Bir şeyler yapmak istiyordum. Hayallerimiz, ideallerimiz vardı. Amacımız da önce kendimize hayırlı bir birey olmak, sonra da vatanımıza, milletimize hayırlı bir birey olmaktı. Bu yolda da bizi destekleyen pek çok büyüğümüz oldu. Ben o günkü heyecanla devam ediyorum. Yeni mezun arkadaşlarımıza da hayatlarında başarılar diliyorum."

Şırnak-Cizre’de Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olan Oğuzhan Kütük: "Ben, Şırnak-Cizre'de Bilişim Teknolojileri öğretmenliği yapıyorum. Mezun olduğumuzda büyüklerimiz Eğitim Vakfı projesinden bahsediyorlardı. Şimdi bu projenin hayata geçtiğini görünce çok mutlu oldum."

 

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Mezunu Burak Kaleli: "Henüz sizler gibi ticari hayata atılmış değilim. Kendi yolumu çok daha iyi çizmek adına bu tür organizasyonları çok faydalı buluyorum. Böyle güzel bir sinerji yakalanmışken benim istirhamım bu sinerjinin daha da arttırılmasına yönelik çalışmaların hız kazanmasıdır."

Ümraniye Müftülüğü'nde Kur’an Kursu öğretmenliği yapan Sabire Tatar: "2007'den beri Kur'an kursu öğretmeni olarak Ümraniye'de görev yapıyorum. Benim vakfımızdan şöyle bir talebim var. Arapça dersi, Kur'an kursu gibi birçok faaliyeti bu güzel binamızda gerçekleştirebiliriz. Bu hususta elimizi taşın altına koymaktan asla çekinmeyiz. Benim istirhamım bu faaliyetlerin de organize edilmesidir." 

Avukat Özgür Karaağaç: "Biz, ilk kez 10 yıl öncesinde gelmiştik buralara. Şimdi görüyorum ki kendi dönemimde burada beraber olduğumuz arkadaşlarımızdan birçoğu meslek sahibi olmuşlar. İçerisinde vergi müfettişi, hâkim, mühendis gibi farklı meslek gruplarından arkadaşlarımız var. Bu kadar süre içerisinde bu kadar değerli insanlarla tanışmış olmak, onların da hep birlikte değiştiğini, geliştiğini görmek bizim için çok mutluluk verici. Buradaki insanların samimiyetine ben her zaman inanmışımdır. Çok şükür bizim de derneğe bir hizmet etme fırsatımız oldu ve Çamoluk Eğitim Vakfı'nı kurduk."

İzmir Transfer Fiyatlandırması Yurtdışı Kazançlar Grup Başkanlığı’nda Vergi Müfettişi olan Haydar Gürsoy: "Mesleğimde her zaman Veysel Bey'in dediği gibi hayırda motor, şerde fren düsturu ile hareket etmeye gayret ettim. Bunun da büyük faydasını gördüm. Bu düstur ile hareket edersek hayatta her şeyin daha güzel olacağına inanıyorum."

İstanbul Üniversitesi Çevre Mühendisliği Mezunu Esra Selvan: "Veysel Bey'in çok önemsediğim bir sözü var. Her sene seminerlerde bahsettiği Kelime-i Tevhid meselesinde, putlaştırdığımız ilahlardan, -izmlerden bahseder. Bizim putlaştırdığımız her türlü ilahları, elimizin tersi ile iterek Müslüman gibi yaşamamız gerekiyor. Böylelikle önce kendimizi düzeltebiliriz, sonra başkasına yardımcı olabiliriz."

Savcı Ali Çolak: "Bu sene hâkimlik-savcılık sınavlarına ve ardından mülakata girerek başarılı oldum. İnşaallah vatana millete hayırlı hizmetler etmek nasip olur. Derneğimizin ve vakfımızın bu tür organizasyonlar tertip etmesi beni çok mutlu ediyor. Umarım devamı gelir."

Marmara Üniversitesi - Sigortacılık Bölümü mezunu Edanur Yanıkova: "Biz yeni mezun olduk. Henüz sizler gibi iyi yerlere gelemedik ama inşaallah bunun için çalışıyorum."

Hâkim Oğuzhan Yanıkova: “Mesleğimde Giresun’u ve özellikle de Çamoluk’u en iyi şekilde temsil etmek istiyorum.” Dedikten sonra esprili bir şekilde söz alan Veysel Ekmen "Türkiye'nin neresine gidersiz gidin Giresunlulara güven Türkiye aşamasında had safhadadır. Giresun'un dâhilinin insanları merttir, havası serttir. Sahil kesmi de öz Türk boyu, Çepni’dirler. Temiz ve dürüst insanlardır. Oğuzhancım da Giresunluların, özellikle Çamolukluların ne kadar kaliteli olduğunu, vermiş olduğum hükümle, insanlara ve Türkiye’ye tanıtacaktır.”dedi.

Hakim Erkan Karabul: "Geçtiğimiz yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdim. Akabinde hakimlik-savcılık sınavları ve mülakatı geçtim. İnşaallah vatanımıza, milletimize hayırlı şekilde hizmet edeceğiz."

Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, Avukat Şeyma Kahraman: "Programa ilk defa davet ediliyorum. Avukat olarak devam ediyorum meslek hayatıma. Ben de arkadaşlarım gibi hâkimlik-savcılık sınavlarına girdim, sonuçlarını bekliyorum. Bu güzel organizasyonu düzenleyenlere teşekkür ederim. Bundan sonraki programlarda görüşmek üzere."

Giresun Vakfı Başkan Vekili Hasan Ekmen: "Hepinizden Allah razı olsun. Emin olun burada 15 yıldan bu yana yaptığımız eğitim faaliyetlerini Giresun Vakfı'nda daha yeni yeni oturtmaya çalışıyoruz. Benim sizden istirhamım bu bayrağı düşürmeyelim. Bu kurumsallık daha da ileriye taşınsın.”

Emre Fenerci: "Ben bu sene mezun oldum. İkinci bölümümde de son senem. Hedefim akademisyen olmak."

Programda kapanış konuşmasını Vakıf Mütevelli heyeti başkanı Veysel Ekmen yaptı. Ekmen "Burada Oğuzhan Yanıkova kardeşimiz fazla konuşmadı ama haddinden fazla şey anlamış olduk. Resulullah s.a.v. buyuruyor ki "Güneş yedi arşın yaklaştığı zaman insanlar "acaba cennete mi gideceğiz yoksa cehenneme mi" diye seslenirken bir nadi "Ey siz,siz,siz... Yedi sınıf sayar ve der ki Cenab-ı Hakk'ın size selamı var. Şöyle suyun başında gölgelik yerde bekleyin." Aslında bunlar cennetliktir. O yedi sınıf insanın bir tanesini söyleyeceğim, altısını sizler çalışacaksınız. Bir tanesi gençliklerinde mescidlere bağlı olanlar, namazlarını mescidde kılanlar." Dedi.

Konuşmaların ardından Çamoluklu Üniversite Mezunları'na yönelik program sona erdi.