ÇAMOLUK EĞİTİM VAKFI GENÇLERİ BOLU’DA BİR ARAYA GETİRDİ

ÇAMOLUK EĞİTİM VAKFI GENÇLERİ BOLU’DA BİR ARAYA GETİRDİ

Çamoluk Eğitim Vakfı tarafından Bursiyer öğrenciler ve mezunlar için Bolu’da Kamp programı düzenlendi.

Çamoluk’un Gençlerini bir araya getiren programa,  Bursiyer öğrenciler ve mezunların yanı sıra Vakıf Mütevelli Heyeti ve Yönetim kurulu üyeleri ile Çamoluk Derneği Üyeleri de katılım sağlayarak öğrenciler ile vakit geçirdiler. Programa katılanlar arasında Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanı Veysel Ekmen, Vakıf Yönetim kurulu Başkanı Yaşabey Kalebaşı, Çamoluk Dernek Başkanı ve aynı zamanda Vakıf Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Halil Canik ile bazı Vakıf yönetim kurulu ve Mütevelli heyeti üyeleri yer aldı.

Cumartesi günü İstanbul’dan hareket eden kafile, bir gece Bolu’da konaklandıktan sonra İstanbul’a dönüş yaptı.

İstanbul ve İstanbul dışında okuyan öğrencilerin bir araya gelmesini sağlayan ve öğrenciler ile mezunların tanışmasına vesile olan program Hayırsever iki iş adamı tarafından finanse edildi. Böylelikle Vakıf hesabından hiçbir masraf yapılmadan program gerçekleşmiş oldu. Vakıf, Aynı zamanda öğrencilerin, farklı meslek gruplarından mezunlar ile bir araya gelmesini sağlamış oldu. Programa katılan mezunlar arasında Savcı, Vergi Müfettişleri, İş Müfettişleri, Mühendisler, Doktorlar ve diğer meslek dallarından mezunlar yer aldı.

Oldukça verimli geçen Programın ilk günü Akşam saatlerinde bir seminer gerçekleştirildi. Seminerde ilk söz alan Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Yaşabey Kalebaşı oldu. Sözlerine kendisinden bahsederek başlayan Kalebaşı, tecrübelerini öğrencilere aktardı. Öncelikle Başarmak için inanmaları gerektiğini belirtti. “Ayaklarınız yere sağlam basacak ama gözünüz yıldızlarda olacak” diyerek sözlerine nokta koydu.

Daha sonra İlahiyatçı Yazar Emir EŞ tarafından “Allah’a (c.c) kul olmak” konulu seminer verildi.  Rabbimize vermiş olduğumuz sözleri, Ayet-i Kerimeler ışığında açıklayan ve gerçek hayattan kesitlerle örneklemeler yapan EŞ, “Rabbimiz A’raf suresinde buyurduğu Ayetinde “Ben sizin Rabbiniz değil miyim” buyurdu. “Evet, şahit olduk ki Rabbimizsin” dedik. Kabul ettik. Ama bu sözümüzü ne kadar tutuyoruz? Allah(c.c)’ın Emirleri koyucu olduğunu kabul ettik. Tabiri caizse sözleşmeyi en başta imzaladık. Ama bu sözleşmeye ne kadar sadık kalıyoruz. Bunu düşünmemiz gerekiyor.” Dedi.

Programın ilk günü bu şekilde noktalandı. İkinci gün kahvaltı sonrası ikinci seminer programı gerçekleştirildi. Programda Çamoluk Derneği Başkanı ve Vakıf Yönetim Kurulu başkan yardımcısı Halil Canik ilk söz alan isim oldu. Canik, konuşmasına programın hazırlanmasında emeği olanlara ve programa katılımlarından dolayı konuklara teşekkür ederek başladı, Gençlere “Sizler için yapıldı bu program, sizin için buradayız. Buraya gelen herkes önemli ancak siz daha önemlisiniz. Siz olmazsanız bu programların bir anlamı olmaz. Özellikle katıldığınız için sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

 Programın Devamında Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanı Veysel Ekmen söz alarak gençlerle hasbihal etti. Konuşmasına "Evetli Sabahlar" diyerek başlayan Ekmen, 16 Nisan'a vurgu yaparak, referandum sonucunun Evet çıkmasının Ümmet için, Ülkemiz ve Mİlletimiz için önemine değindi. Güçlü bir Devlet için Evetli Sabahlara uyanmalıyız, bunun için gayret göstermeliyiz dedi. Gençlere Hayata doğru yerden başlamaları gerektiğini tekrar hatırlatan Ekmen, “Başarılı olmak için bir hedefiniz olacak, vizyonunuz olacak, bir duruşunuz olacak, kararlı olacaksınız. Ya 25 yaşına kadar çok çalışıp, ömrünüzün geri kalanında rahat edeceksiniz. Ya da 25 yaşına kadar rahat yaşayıp, ömrünüzün geri kalanında daha çok çalışmak zorunda kalacaksınız” dedi. Gençlere Olumsuzluklardan etkilenmemeleri tavsiyesinde bulunan Ekmen, hayatında kararlı olup başarıyı yakalayanlardan örnekler vererek kararlı olmanın önemine değindi. Günlük hayatında kendisinin de uyguladığı bir prensibi de tavsiye eden Ekmen, “Günde %30 olumsuzluk payı ayırın kendinize. Gün içerisinde bir problemle karşılaşınca takılmayın, %30 luk hakkınızı kullanın, geçin o problemi. Eğer takılır kalırsanız günün tamamı o problemle geçer” diyerek sözlerini noktaladı.